Hacamat Hizmeti

Bosna Sağlık Hizmetleri.

Hacamat Nedir?

Hacamat kelime anlamı olarak, “vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizerek kan alma” anlamına gelir. Arapça kökenli bir kelimedir. İşlem sırasında kupa, bardak, boynuz gibi aletler yardımıyla vücudun belirli noktalarında kan toplanır. Ardından ufak çizikler atılarak kirli kan vücuttan uzaklaştırılır. Bazı kaynaklarda “ıslak kupa tedavisi” olarak da geçer. İslam dininde ayrı bir yeri vardır. Bunun en büyük nedeni Hazreti, Muhammed’in (s.a.v) Ayın belirli günlerinde hacamatı tavsiye etmesidir. Bu konuda bir çok hadis bulunmaktadır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat tedavisinde amaç, deri altında toplanmış kirli kanı vücuttan uzaklaştırmaktır. Bunun için önce uygun bölgelere bardak veya kupa yerleştirilir. Bu sayede kirli kan toplanmış olur. Ardından bölge ufak çizikler halinde jilet, iğne veya neşter yardımıyla kesilir ve yine kupa veya başka alet yerleştirilir. Bölgede toplanan kirli kan koyu ve pelte olarak vücuttan dışarı çıkar.
Hacamat uygun zaman dilimlerinde ve uygun aralıklarla yapılması gereken , hemen etkisini hissettiren alternatif ve tamamlayıcı bir yöntemdir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Vücudu anında rahatlatan, stresi uzaklaştıran en etkili yöntemlerdendir. Sinirleri sakinleştirir, çabuk sinirlenmeyi engeller. Hacamat sayesinde kanda toplanan toksinler, serbest radikaller, zehirli atıklar, ağır metaller vücuttan uzaklaştırılır. Özellikle hazır gıdaların neden olduğu zararlı maddeler vücuttan uzaklaşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hasta olmayı önler. Nezle, grip gibi hastalıklara karşı korur, tedavi sürecini hızlandırır. Kronikleşmiş baş ağrısını giderir. Kan yapımını uyararak vücudun kan üretmesini sağlar, anemi eksikliğini giderir. Kronik yorgunluk, tembellik, uyuşukluk gibi sorunları giderir, vücuda enerji verir. Epilepsi (sara hastalığı) nöbetlerini azaltır. Hacamat refleksleri güçlendirir. Bazı baş dönmelerini geçirir. Hücreler arasında yapışkanlığı (matrikste viskozite) azaltır. Diş ağrısını giderir, diş ve ağız sağlığını korur. Hacamat hücre yenilenmesini sağlar. Organlara daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Hacamat, özellikle kas ve bağ dokusu esnekliğini artırır, kas gerginliğini, stresini azaltır. Kas ağrısı, kas spazmı tedavisinde oldukça etkilidir. Sinirleri rahatlatan ve sakinlik sağlayan hacamat kronik uykusuzluk sorununa çözüm olur, rahat ve huzurlu uyku sağlar.
Birçok genç kız ve kadının şikayetçi olduğu adet (regl) ağrısı şikayetini, adet kramplarını azaltır. Adet dönemi düzensizliğini giderir. Cilt sağlığını korumada oldukça yardımcıdır, cildin oksijenle beslenmesini sağlar, cildin yağlanmasını önler. Cildi yenileyen hacamat, kırışıklıkları azaltır, yaşlanmayı önler. Uyuşturucu, sigara gibi zararlı maddelerden kurtulmaya yardımcı olur. Anksiyete tedavisinde etkilidir. Ülser ve yaraların daha hızlı tedavi olmasını sağlar. Vücutta meydana gelen iltihaplanmayı giderir. Sinüzit tedavisinde yardımcıdır. Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar bu sayede depresyon gibi ruhsal sorunlara iyi gelir. Damarlarda esnekliği artırır, basur oluşmasını önler. Ayrıca oluşmuş hemoroit (basur) tedavisini destekler. Damarları temizler ve kolesterolü düşürür, ayrıca damar tıkanıklığını önler, tıkalı damarı açılmasına yardımcı olur.
Kalp ve damar sağlığını korur. Dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliği gibi sorunları giderir. Hafızayı güçlendirir, zihni açar. Gut ve romatizma tedavisinde etkilidir. Damarlarda oluşan pıhtıları giderir, varislerin geçmesine yardımcı olur. Göz sağlığını korur, göz ağrısı, göz tansiyonu tedavisine yardımcı olur. Karaciğer sağlığını korur, karaciğer hasarını onarır. Yüz felci tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılır. Felç ve inme riskini azaltır, felç ve inme sorunu olan kişilerin tedavisinde yardımcı olur. Vücutta meydana gelen ödemi vücuttan uzaklaştırır, ödem oluşmasını önler. Hiperaktif olan çocuklara iyi gelir. Tüm vücut organ fonksiyonlarını düzenler, metabolizmayı çalıştırır. Hacamat bel, boyun ve sırt ağrısını giderir. Kısırlık tedavisinde kullanılır, cinsel isteksizlik gibi sorunlara iyi gelir. Astım, pnömoni olan kişilere iyi gelir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce ve akneleri yok eder. Hacamat hassas bağırsak sendromu, mide şikayetleri, gastrit, ishal gibi mide bağırsak sorunlarına iyi gelir. Özellikle el, ayak ve yüz bölgesinde aşırı terleme sorununu giderir. Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir. Prostat tedavisinde uygulanır. Hacamat Noktaları Nelerdir? Hacamat uygulaması tavsiye edilen noktalar şunlardır;
Kahil noktası, iki kürek arasının 10 cm üstü, 2 kulak arası, boyun, kafa arkası, omuzlar, bel, kuyruk sokumu, dizlerin üstü, dizlerin altı, iç ve dış bölümleri, ayak bölgesine hacamat yapılabilir. Ense çukuru ve bıngıldak bölgesine hacamat uygulanmaz.

Hacamat Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

En fazla faydası olan bölge iki kürek arasının 10 cm yukarısıdır. Vesvese için kalbin arkasına tavsiye edilir. 2 kulak arasına yapılır. Boyun bölgesine yapılan hacamat tiroid ve lenf bezi ağız sağlığına iyi gelir. Kafa bölgesine yapılan hacamat sedef egzama, ruhsal sorunlar gibi hastalıklara iyi gelir. Kürek kemiği arasının üst bölgesine yapılan hacamat kalp sağlığı, akciğer sağlığı, safra kesesi sağlığını korur. Ayak bileği bölümü adet ağrıları ve düzensizliği için tavsiye edilir. Kuyruk sokumu bölgesine yapılan hacamat prostat, basur, adet düzensizliği sorunlarına iyi gelir. Bel bölgesine yapılan hacamat kadın- erkek hastalıkları, idrar tutamama, cinsel isteksizlik, cinsel performansı yükseltmeye iyi gelir. Hacamat (Kupa Tedavisi) Nasıl Yapılır? Hacamat tedavisi bir nevi cerrahi müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metodlarında olduğu gibi doktor tarafından belirlenmelidir. Uygulamayı, doktorun yada doktor kontrolünde sağlık personellerinin yapması gereklidir.

Hacamat Vücudun Hangi Bölgelerinde Yapılır?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da , yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir

Hangi Durumlarda Hacamat Yapılır?

Kas iskelet sitemi hastalıklarında,bağışıklık sistemi zayıflığında kronik yorgunluk,uykusuzluk,hormonel bozukluk,obezite,yüksek tansiyon,baş ağrısı,varislerde hacamat etkili olmaktadır.

İletişime Geçin

Bosna Sağlık Hizmetleri.

Diğer İletişim Kanallarımız

Adres

Kartaltepe,Süleyman Şah cd.,38/a Bayrampaşa/İstanbul

Telefon Numaramız

0506 097 3948