Evde Pansuman ve Yara Bakımı Hizmeti

Bosna Sağlık Hizmetleri.

Evde Pansuman ve Yara Bakımı Nedir

İnsanların yaşamında sağlık en önemli olan unsurların başında gelir. Ama hangi yaşta olursa olsun kimi zaman farklı problemler olabilir. Bu durumda da kişilerin iyileşmesi için tıbbi tedaviler uygulanır. Buna ilaveten gerekli olması durumunda da yan tedavi unsuru olarak iyileştirici uygulamalar yapılır ki bunlardan bir tanesi de evde pansuman ve yara bakımı uygulamalarıdır.

Evde Pansuman ve Yara Bakımı Kimlere Yapılır?

Üstte verilen bu temel bilgiden sonra evde pansuman ve yara bakımı kimlere yapılır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir:
Pansuman bilindiği üzere vücudun neresinde olursa olsun ortaya çıkan yaraların mikroplardan temizlenmesi ve yaranın iyileşmesi için doğru tıbbi ürünler ile alanında uzman kişiler tarafından yapılan uygulamadır. Dolayısıyla vücudunda yara olan herkese her yaşta cinsiyet fark etmeksizin yapılabilir Pansumanın kendi içinde ıslak, kuru, emici pansuman gibi türleri vardır. Ameliyat olan kişilere Yatağa sürekli olarak bağlı yaşayan kişilere Dekübit ülseri olan kişilere Şeker hastalığına bağlı diyabetik ayak yaraları olan ve ayağında şeker hastalığına bağlı akma problemi yaşanan kişilere yapılır. Evde Pansuman ve Yarım Bakımlarını Kimler Yapabilir? Gerek pansumanı, gerek yara bakımını herkesin yapabilmesi mümkün değildir. Başlı başına özel bir uzmanlık alanıdır ve aşağıda belirtilen kişiler yapabilir.
Elbette hemşireler ama yarım bakım hemşireleri Aile hekimleri Sağlık alanında eğitim görmüş ve bu alanda uzmanlaşmaya giden diğer sağlık çalışanları bu uygulamaları gerçekleştirebilecek kişilerdir.

Evde Yara Bakımlarını ve Pansumanlar Nasıl Yapılır?

Evde pansuman ve yara bakımı konusunda üstte yer alan bu temel bilgileri verdikten sonra nasıl yapıldığı konusuna da değinmek gerekir ise şunlar ifade edilebilir.
Kuru pansuman yapılacak olan alanın üzeri örtülü ise eller iyice hijyen kurallarına uyularak yıkandıktan sonra açılır Yara iyice temizlenir. Bu temizleme işlemi için uygun malzemeler seçilir. Yara gerekli olması durumunda yıkama yapılır Akabinde merhem sürülür. Yaranın ıslak kalması durumunda uygulanan ıslak pansumanlarda ise 2 saatte bir antiseptik ilaç sürülür Emici olan pansiyonda ise kuru olan malzemeler ile akıntılar temizlenir.
Evde dikiş (sütur) alma işlemi, dikiş atma kısmında da bahsettiğimiz gibi, steril şartların sağlanması için gereken ön hazırlıklarla başlar. Yara tetkik edilir. Atılmış olan dikişin türüne uygun tıbbi ekipman ile işlem titizlikle tamamlanır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Dikiş ne kadar sürede iyileşir?

Yaranın büyüklüğüne ve kesiğin şekline göre değişmekle beraber ortalama iyileşme süreleri; yüz için 5 gün, el ve ayaklar için 10 gün, geri kalan bölgeler içinse ortalama 9 gün civarıdır. İyileşme sürelerinin birçok etkene bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Dikiş kaç gün sonra yıkanır?

Dikişten 48 saat sonra yara bölgesi yıkanabilmektedir. Gerekli hassasiyeti göstermek kaydıyla 24 saat sonra yıkamak da genel olarak mümkündür.

Dikiş alındıktan sonra ne sürülür?

Yaranın iyileşme sürecini hızlandırmak ve iyileşme süreci sonrasındaki estetik görünümünü iyileştirmek için genellikle Allantoin etken maddesi içeren kremler ve merhemler kullanılır. Bu konuda bir ilaç ismi vermekten bilinçli olarak kaçınıyoruz.

Dikiş atılan yara yıkanır mı?

Dikiş atılmış yara 48 saat hatta 24 saat sonra yıkanabilir. Öncesinde de duruma göre yarayı yıkamak uygun olabilmektedir. Lakin önceliğimiz gereksiz müdahaleden kaçınmak ve uzman görüşünü alarak buna uygun davranmak yönünde olmalıdır.

Pansuman kaç günde bir yapılır?

İki günde bir pansuman uygulamak enfeksiyon riskini azaltmak için yeterli olacaktır.

Dikiş aldırmak acıtır mı?

Dikişin bulunduğu bölgeye göre değişmekle birlikte dikiş aldırmak nispeten acısız bir işlemdir.

Ameliyattan sonra ne zaman duş alınır?

Bu konuda ameliyatın bölgesi, yaranın derinliği ve genişliği gibi çok fazla faktör bulunduğundan bir genellemede bulunmak hastayı yanlış yönlendirme tehlikesi taşıyabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz. Bu gibi konularda danışmak için ve bütün evde sağlık ve evde bakım hizmetleri için bize numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

İletişime Geçin

Bosna Sağlık Hizmetleri.

Diğer İletişim Kanallarımız

Adres

Kartaltepe,Süleyman Şah cd.,38/a Bayrampaşa/İstanbul

Telefon Numaramız

0506 097 3948